FN405-0.5-02
Schaffner Printed circuit board filter FN 405 Printed circuit board assembly 250V 0,5A
FN405-0.5-02FN405-0.5-02FN405-0.5-02
Manufacturer Part No.
FN405-0.5-02
Schukat Part No.
FN405-0.5-02
Manufacturer
25 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
FN 405
Type
Printed circuit board filter
Rated voltage at 50/60Hz
250 V
Rated current
0.5 A
Approvals
ENEC14
IEC
UL
cCSA
Manufacturer
  • Schaffner
Series
  • FN 405
Product group
  • D3213
Type
  • Printed circuit board filter
Assembly Type
  • Printed circuit board assembly
Features
  • - Low profile
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 36 mm
Dimension: Width
  • 31 mm
Dimension: Height
  • 19.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Technical Features
Rated voltage at 50/60Hz
  • 250 V
Dielectric strength, 2s, conductor/earth
  • 2 kV AC
Dielectric strength, 2s, conductor/conductor
  • 0,76 kV AC
Rated current
  • 0.5 A
Leakage current, max.
  • 373 µA
Inductance
  • 24 mH
Cx
  • 15 nF
Cy
  • 2,2 nF