L78M12CDT-TR
STMicroelectronics Linear Fixed Output Voltage Regulator 500mA 35V TO-252(DPAK)
L78M12CDT-TR
Manufacturer Part No.
L78M12CDT-TR
Schukat Part No.
L78M12CDT-TR
31.075 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Supply Voltage Max.
35 V
Output Voltage Min./Fixed
12 V
Output current
500 mA
Manufacturer Package
TO-252 (DPAK)
Series
  • L78M
Product group
  • B4279
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Manufacturer Package
  • TO-252 (DPAK)
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • 0 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 500 mA
Supply Voltage Max.
  • 35 V
Output current
  • 500 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 12 V