L78L33ACZ
STMicroelectronics Linear Fixed Output Voltage Regulator 100mA 30V TO-92
78L33
Manufacturer Part No.
L78L33ACZ
Schukat Part No.
78L33
5.800 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
Supply Voltage Max.
30 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
100 mA
Manufacturer Package
TO-92
Series
  • 78L_
Product group
  • B4292
Packaging
  • Boxed
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • TO-92
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • 0 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Output Current 1
  • 100 mA
Supply Voltage Max.
  • 30 V
Output current
  • 100 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V