L78L33ACD13TR
STMicroelectronics Linear Fixed Output Voltage Regulator 100mA 30V SO-8
78L33ACD-GURT
Manufacturer Part No.
L78L33ACD13TR
Schukat Part No.
78L33ACD-GURT
15.000 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Linear Fixed Output Voltage Regulator
Supply Voltage Max.
30 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
100 mA
Number of Channels
1
Manufacturer Package
SO-8
Manufacturer
  • STMicroelectronics
Type
Series
  • 78L_
Product group
  • B4298
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 8
Manufacturer Package
  • SO-8
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • 0 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Output Current 1
  • 100 mA
Supply Voltage Max.
  • 30 V
Output current
  • 100 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V