SGM2203-2.5YN3LG/TR
SG MICRO LDO Voltage Regulator 150mA 32V SOT-23
SGM2203-2.5YN3LGTR
Manufacturer Part No.
SGM2203-2.5YN3LG/TR
Schukat Part No.
SGM2203-2.5YN3LGTR
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 01.07.2025
Article discontinued
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 3000 or multiple of 3000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
LDO Voltage Regulator
Supply Voltage Min.
2.7 V
Supply Voltage Max.
32 V
Output Voltage Min./Fixed
2.5 V
Output current
150 mA
150 mA
Number of Channels
1
Droput Voltage
1.3 V
Output Type
fixed
Manufacturer Package
SOT-23
Manufacturer
  • SG MICRO
Type
  • LDO Voltage Regulator
Series
  • SGM2203
Product group
  • B4772
  • B4772
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • SOT-23
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Supply Voltage Min.
  • 2.7 V
Output Current 1
  • 150 mA
Droput Voltage
  • 1.3 V
Supply Voltage Max.
  • 32 V
Output current
  • 150 mA
  • 150 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 2.5 V