BSM300D12P2E001
Rohm SiC Power MOSFET Module N-Channel 300A 1.875W 1.600mOhm  E-Pack
BSM300D12P2E001
Manufacturer Part No.
BSM300D12P2E001
Schukat Part No.
BSM300D12P2E001
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 34 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Number of Channels
2
(Id) Continuous Drain Current
300 A
(Pd) Power Dissipation
1,875 W
(RDS(on)) Drain-Source Resistance Max.
1,600 mOhm
Manufacturer Package
E-Pack
Manufacturer Package
  • E-Pack
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
(Uds) Max. Drain-Source Voltage
  • 1.200 V
(Id) Continuous Drain Current
  • 300 A
(Ugs) Gate-Source Voltage
  • -6 / 22 V
Number of Channels
  • 2
(Pd) Power Dissipation
  • 1,875 W
  • 1,600 mOhm