BSM120C12P2C201
Rohm SiC Power MOSFET Module N-Channel 134A 935W 1.800mOhm  C-Pack
BSM120C12P2C201
Manufacturer Part No.
BSM120C12P2C201
Schukat Part No.
BSM120C12P2C201
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 32 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 12 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Number of Channels
1
Polarity
N-Channel
(Id) Continuous Drain Current
134 A
(Pd) Power Dissipation
935 W
(RDS(on)) Drain-Source Resistance Max.
1,800 mOhm
Manufacturer Package
C-Pack
Manufacturer
  • Rohm
Type
  • SiC Power MOSFET Module
Series
  • BSM_
Product group
  • U8685
Packaging
  • Boxed
Assembly Type
  • Screw Mount
Manufacturer Package
  • C-Pack
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Electrical Properties
(Uds) Max. Drain-Source Voltage
  • 1.200 V
(Id) Continuous Drain Current
  • 134 A
(Ugs) Gate-Source Voltage
  • -4 / 22 V
Number of Channels
  • 1
Polarity
  • N-Channel
(Pd) Power Dissipation
  • 935 W
  • 1,800 mOhm