TCH2A180J05S205N
Richwell THT Ceramic disk capacitor TCH2A radial 100V 18pF COG (NPO) RM2,54mm
KEPF018-2.5KEPF018-2.5
Manufacturer Part No.
TCH2A180J05S205N
Schukat Part No.
KEPF018-2.5
Manufacturer
6.500 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Ceramic disk capacitor
Dielectric
COG (NPO)
Capacity
18 pF
Kapazitätstoleranz [%]
±5
Rated voltage DC
100 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.54 mm
Manufacturer
  • Richwell
Type
  • Ceramic disk capacitor
Series
  • TCH2A
Product group
  • C5141
Housing
  • radial
Applications
  • For applications that require a high quality factor and high capacity stability.
Dielectric
  • COG (NPO)
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • High quality factor (Q), high capacitance stability
    • Defined linear dependence of capacitance on temperature
    • Very low capacitance dependence on voltage and frequency
    • Tight tolerances
Dimensions and Weights
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Technical Features
Capacity
  • 18 pF
  • 18
Capacity unit
  • pF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±5
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm