TCH2A101J06B526N+AMM
Richwell THT Ceramic disk capacitor TCH2A radial 100V 100pF COG (NPO) RM5,08mm
KEPF100-GKEPF100-G
Manufacturer Part No.
TCH2A101J06B526N+AMM
Schukat Part No.
KEPF100-G
Manufacturer
4.000 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
10.000 Pcs.
Capacity
100 pF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
100 V
Pitch
5.08 mm
Product group
  • C5146
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Technical Features
Capacity
  • 100 pF
  • 100
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm