HE2A472M06S505N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HE2A radial 100V 4,7nF Z5U RM5,08mm
KENF004.7KENF004.7
Manufacturer Part No.
HE2A472M06S505N
Schukat Part No.
KENF004.7
Manufacturer
1.500 Pcs. in stock
Capacity
4,7 nF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
5.08 mm
Product group
  • C5145
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 6.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 10 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 4,7 nF
  • 4.7
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm