HE2A472M06S205N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HE2A radial 100V 4,7nF Z5U RM2,54mm
KENF4.7-2.5KENF4.7-2.5
Manufacturer Part No.
HE2A472M06S205N
Schukat Part No.
KENF4.7-2.5
Manufacturer
2.700 Pcs. in stock
Capacity
4,7 nF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C5141
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 6.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 10 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 4,7 nF
  • 4.7
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm