HE2A103Z08S505N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HE2A radial 100V 10nF Z5U RM5,08mm
KENF010KENF010
Manufacturer Part No.
HE2A103Z08S505N
Schukat Part No.
KENF010
Manufacturer
4.700 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
10.000 Pcs.
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±5
Rated voltage DC
100 V
Pitch
5.08 mm
Product group
  • C5145
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 8.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 10 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±5
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm