HE2A103Z08S205N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HE2A radial 100V 10nF Z5U RM2,54mm
KENF010-2.5KENF010-2.5
Manufacturer Part No.
HE2A103Z08S205N
Schukat Part No.
KENF010-2.5
Manufacturer
5.600 Pcs. in stock
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
-20/80
Rated voltage DC
100 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C5141
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 8.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 10 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • -20/80
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm