HE2A103Z08B526N+AMMO
Richwell THT Ceramic disk capacitor HE2A radial 100V 10nF Z5U RM5,08mm
KENF010-GKENF010-G
Manufacturer Part No.
HE2A103Z08B526N+AMMO
Schukat Part No.
KENF010-G
Manufacturer
7.700 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
14.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Ceramic disk capacitor
Dielectric
Z5U
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
-20/80
Rated voltage DC
100 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
5.08 mm
Manufacturer
  • Richwell
Type
  • Ceramic disk capacitor
Series
  • HE2A
Product group
  • C5146
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Z5U
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Quality factor Q and capacitance stability lower than Type 1
    • Nonlinear dependence of capacitance on temperature
    • Increased tolerances compared to Type 1
Dimensions and Weights
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 8.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 10 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
  • 10
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • -20/80
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm