HB2A221K05S505N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HB2A radial 100V 0,22nF Y5P RM5,08mm ClassII
KEPF220KEPF220
Manufacturer Part No.
HB2A221K05S505N
Schukat Part No.
KEPF220
Manufacturer
3.400 Pcs. in stock
Capacity
0,22 nF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
5.08 mm
Product group
  • C5145
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,22 nF
  • 0.22
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm