HB2A221K05S225N+AMMO
Richwell THT Ceramic disk capacitor HB2A radial 100V 0,22nF Y5P RM2,54mm ClassII
KEPF220-2.5-GKEPF220-2.5-G
Manufacturer Part No.
HB2A221K05S225N+AMMO
Schukat Part No.
KEPF220-2.5-G
Manufacturer
5.600 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Ceramic disk capacitor
Dielectric
Y5P
Capacity
0,22 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
100 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.54 mm
Manufacturer
  • Richwell
Type
  • Ceramic disk capacitor
Series
  • HB2A
Product group
  • C5142
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Y5P
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Quality factor Q and capacitance stability lower than Type 1
    • Nonlinear dependence of capacitance on temperature
    • Increased tolerances compared to Type 1
Dimensions and Weights
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,22 nF
  • 0.22
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 100 V
Class
  • Class II
Insulation resistance
  • 10 MOhm