HB2A102M05S205N
Richwell THT Ceramic disk capacitor HB2A radial 100V 1nF Y5P RM2,54mm ClassII
KENF1.0-2.5KENF1.0-2.5
Manufacturer Part No.
HB2A102M05S205N
Schukat Part No.
KENF1.0-2.5
Manufacturer
12.200 Pcs. in stock
Capacity
1 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
100 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C5141
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 1 nF
  • 1
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm