HB2A102M05B226N+AMMO
Richwell THT Ceramic disk capacitor HB2A radial 100V 1nF Y5P RM2,54mm ClassII
KENF1.0-2.5-GKENF1.0-2.5-G
Manufacturer Part No.
HB2A102M05B226N+AMMO
Schukat Part No.
KENF1.0-2.5-G
Manufacturer
6.000 Pcs. in stock
Capacity
1 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
100 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C5142
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Disc thickness
  • 3.5 mm
Disc diameter
  • 5.1 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 1 nF
  • 1
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 100 V
Insulation resistance
  • 10 MOhm