TS-LZ-1949-Z-24VDC
Electromagnet Cylinder magnet with stranded wire 24 V
ITS-LZ1949Z-24ITS-LZ1949Z-24ITS-LZ1949Z-24
Manufacturer Part No.
TS-LZ-1949-Z-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LZ1949Z-24
Manufacturer
33 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Pull solenoid
Series
ITS-LZ
Housing
Cylinder magnet with stranded wire
Rated Voltage
24 V
Rated current
292 mA
Duty cycle, rel.
25 %
Duty cycle, max.
5 s
Holding force
1.1 kg
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Pull solenoid
Series
  • ITS-LZ
Product group
  • E4355
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 49 mm
Diameter
  • 19 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 82 g
weight anchor
  • 20 g
Mechanical features
Thread
  • 9/16-18UNF-2A
Technical Features
Rated current
  • 292 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 7 W
Power, max.
  • 28 W
Duty cycle, rel.
  • 25 %