ITS-PE7045-24VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 24 V
ITS-PE7045-24ITS-PE7045-24
Manufacturer Part No.
ITS-PE7045-24VDC
Schukat Part No.
ITS-PE7045-24
Manufacturer
35 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Rated Voltage
24 V
Rated current
620 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Holding force
720 N
Dimension: Height
  • 45 mm
Diameter
  • 70 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 1,090 g
Mechanical features
Thread
  • M8
Technical Features
Rated current
  • 620 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 15 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %