ITS-PE5029-24VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 24 V
ITS-PE5029-24ITS-PE5029-24
Manufacturer Part No.
ITS-PE5029-24VDC
Schukat Part No.
ITS-PE5029-24
Manufacturer
59 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Rated Voltage
24 V
Rated current
1,620 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Holding force
500 N
Dimension: Height
  • 29 mm
Diameter
  • 50 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 300 g
Mechanical features
Thread
  • M5
Technical Features
Rated current
  • 1,620 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 39 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %