ITS-PE1515-12VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 12 V
ITS-PE1515-12ITS-PE1515-12
Manufacturer Part No.
ITS-PE1515-12VDC
Schukat Part No.
ITS-PE1515-12
Manufacturer
37 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Rated Voltage
12 V
Rated current
166.6 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Holding force
25 N
Dimension: Height
  • 15 mm
Diameter
  • 15 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 40 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 166.6 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 3.6 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %