ITS-PE1010-24VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 24 V
ITS-PE1010-24ITS-PE1010-24
Manufacturer Part No.
ITS-PE1010-24VDC
Schukat Part No.
ITS-PE1010-24
Manufacturer
18 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Rated Voltage
24 V
Rated current
62.5 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Holding force
3 N
Dimension: Height
  • 10 mm
Diameter
  • 10 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 15 g
Mechanical features
Thread
  • M2
Technical Features
Rated current
  • 62.5 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 3 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %