ITS-PE1010-12VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 12 V
ITS-PE1010-12ITS-PE1010-12
Manufacturer Part No.
ITS-PE1010-12VDC
Schukat Part No.
ITS-PE1010-12
Manufacturer
14 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Permanent holding solenoid
Series
ITS-PE
Housing
Pot magnet with stranded wire
Rated Voltage
12 V
Rated current
125 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Duty cycle, max.
20 s
Holding force
3 N
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Permanent holding solenoid
Series
  • ITS-PE
Product group
  • E4352
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Height
  • 10 mm
Diameter
  • 10 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 15 g
Mechanical features
Thread
  • M2
Technical Features
Rated current
  • 125 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 3 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %