ITS-MS5030-12VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 12 V
ITS-MS5030-12ITS-MS5030-12
Manufacturer Part No.
ITS-MS5030-12VDC
Schukat Part No.
ITS-MS5030-12
Manufacturer
55 Pcs. in stock
Rated Voltage
12 V
Rated current
667 mA
Duty cycle, rel.
100 %
Holding force
400 N
Dimension: Height
  • 30 mm
Diameter
  • 50 mm
Length of connecting wire
  • 220 mm
weight magnet
  • 250 g
Mechanical features
Thread
  • M4
Technical Features
Rated current
  • 667 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 5 W
Duty cycle, rel.
  • 100 %