ITS-MS-2015-12VDC
Electromagnet Pot magnet with stranded wire 12 V
ITS-MS2015-12ITS-MS2015-12
Manufacturer Part No.
ITS-MS-2015-12VDC
Schukat Part No.
ITS-MS2015-12
Manufacturer
41 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Holding solenoid
Series
ITS-MS
Housing
Pot magnet with stranded wire
Rated Voltage
12 V
Rated current
200 mA
Duty cycle, rel.
100 %
Holding force
20 N
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Holding solenoid
Series
  • ITS-MS
Product group
  • E4351
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Height
  • 15 mm
Diameter
  • 20 mm
Length of connecting wire
  • 230 mm
weight magnet
  • 25 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 200 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 2.5 W
Duty cycle, rel.
  • 100 %