ITS-LZ-3869-Z-24VDC
Electromagnet Cylinder magnet with stranded wire 24 V
ITS-LZ3869Z-24ITS-LZ3869Z-24ITS-LZ3869Z-24
Manufacturer Part No.
ITS-LZ-3869-Z-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LZ3869Z-24
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 33/2026
100 Pcs.
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Pull solenoid
Series
ITS-LZ
Housing
Cylinder magnet with stranded wire
Rated Voltage
24 V
Rated current
700 mA
Duty cycle, rel.
25 %
Duty cycle, max.
100 s
Holding force
4.2 kg
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Pull solenoid
Series
  • ITS-LZ
Product group
  • E4355
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 69 mm
Diameter
  • 38 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 500 g
weight anchor
  • 120 g
Mechanical features
Thread
  • Ø3,6mm
Technical Features
Rated current
  • 700 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 16.8 W
Power, max.
  • 67.2 W
Duty cycle, rel.
  • 25 %