ITS-LZ-3869-D-24VDC
Electromagnet Cylinder magnet with stranded wire 24 V
ITS-LZ3869D-24ITS-LZ3869D-24ITS-LZ3869D-24
Manufacturer Part No.
ITS-LZ-3869-D-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LZ3869D-24
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 45/2026
49 Pcs.
Planned delivery time
Ø 26 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Type
Pressure solenoid
Series
ITS-LZ
Housing
Cylinder magnet with stranded wire
Rated Voltage
24 V
Rated current
700 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Duty cycle, max.
25 s
Holding force
4.2 kg
Type
  • Pressure solenoid
Series
  • ITS-LZ
Product group
  • E4355
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 69 mm
Diameter
  • 38 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 500 g
weight anchor
  • 120 g
Mechanical features
Thread
  • Ø3,6mm
Technical Features
Rated current
  • 700 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 16.8 W
Power, max.
  • 168 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %