ITS-LZ-3869-D-12VDC
Electromagnet Cylinder magnet with stranded wire 12 V
ITS-LZ3869D-12ITS-LZ3869D-12ITS-LZ3869D-12
Manufacturer Part No.
ITS-LZ-3869-D-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LZ3869D-12
Manufacturer
35 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Type
Pressure solenoid
Series
ITS-LZ
Housing
Cylinder magnet with stranded wire
Rated Voltage
12 V
Rated current
1,400 mA
Duty cycle, rel.
50 %
Duty cycle, max.
420 s
Holding force
4.2 kg
Type
  • Pressure solenoid
Series
  • ITS-LZ
Product group
  • E4355
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 69 mm
Diameter
  • 38 mm
Length of connecting wire
  • 200 mm
weight magnet
  • 500 g
weight anchor
  • 120 g
Mechanical features
Thread
  • Ø3,6mm
Technical Features
Rated current
  • 1,400 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 16.8 W
Power, max.
  • 33.6 W
Duty cycle, rel.
  • 50 %