ITS-LX-2218-24VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 24 V
ITS-LX-2218-24ITS-LX-2218-24ITS-LX-2218-24ITS-LX-2218-24
Manufacturer Part No.
ITS-LX-2218-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LX-2218-24
Manufacturer
26 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Solenoid bistable
Series
ITS-LX
Housing
Frame magnet with stranded wire
Rated Voltage
24 V
Rated current
1,500 mA
Duty cycle, rel.
5 %
Holding force
4 N
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Solenoid bistable
Series
  • ITS-LX
Product group
  • E4341
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 30 mm
Dimension: Width
  • 18 mm
Dimension: Height
  • 22 mm
Length of connecting wire
  • 100 mm
weight magnet
  • 71 g
Mechanical features
Thread
  • M4
Technical Features
Rated current
  • 1,500 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 36 W
Power, max.
  • 36 W
Duty cycle, rel.
  • 5 %