ITS-LS-4035-Z-12VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 12 V
ITS-LS4035Z-12ITS-LS4035Z-12ITS-LS4035Z-12
Manufacturer Part No.
ITS-LS-4035-Z-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LS4035Z-12
Manufacturer
10 Pcs. in stock
Type
Pull solenoid
Rated Voltage
12 V
Rated current
1,058 mA
Duty cycle, rel.
100 %
Holding force
1.2 kg
Type
  • Pull solenoid
Dimension: Length
  • 85 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 40 mm
Length of connecting wire
  • 180 mm
weight magnet
  • 530 g
weight anchor
  • 120 g
Mechanical features
Thread
  • M4
Technical Features
Rated current
  • 1,058 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 12.7 W
Power, max.
  • 12.7 W
Duty cycle, rel.
  • 100 %