ITS-LS-4035-D-24VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 24 V
ITS-LS4035D-24ITS-LS4035D-24ITS-LS4035D-24
Manufacturer Part No.
ITS-LS-4035-D-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LS4035D-24
Manufacturer
49 Pcs. in stock
Type
Pressure solenoid
Rated Voltage
24 V
Rated current
529 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Duty cycle, max.
32 s
Holding force
1.2 kg
Type
  • Pressure solenoid
Dimension: Length
  • 85 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 40 mm
Length of connecting wire
  • 180 mm
weight magnet
  • 530 g
weight anchor
  • 120 g
Mechanical features
Thread
  • M4
Technical Features
Rated current
  • 529 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 12.7 W
Power, max.
  • 127 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %