ITS-LS-3830B-D-12VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 12 V
ITS-LS3830BD-12ITS-LS3830BD-12ITS-LS3830BD-12
Manufacturer Part No.
ITS-LS-3830B-D-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LS3830BD-12
Manufacturer
40 Pcs. in stock
Type
Pressure solenoid
Rated Voltage
12 V
Rated current
666 mA
Duty cycle, rel.
50 %
Duty cycle, max.
150 s
Holding force
5.6 kg
Type
  • Pressure solenoid
Dimension: Length
  • 64 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 38 mm
Length of connecting wire
  • 180 mm
weight magnet
  • 363 g
weight anchor
  • 71 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 666 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 8 W
Power, max.
  • 16 W
Duty cycle, rel.
  • 50 %