ITS-LS-2924B-Z-24VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 24 V
ITS-LS2924BZ-24ITS-LS2924BZ-24ITS-LS2924BZ-24
Manufacturer Part No.
ITS-LS-2924B-Z-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LS2924BZ-24
Manufacturer
36 Pcs. in stock
Type
Pull solenoid
Rated Voltage
24 V
Rated current
187 mA
Duty cycle, rel.
25 %
Duty cycle, max.
50 s
Holding force
1.1 kg
Type
  • Pull solenoid
Dimension: Length
  • 40 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 29 mm
Length of connecting wire
  • 210 mm
weight magnet
  • 122 g
weight anchor
  • 22 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 187 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 4.5 W
Power, max.
  • 18 W
Duty cycle, rel.
  • 25 %