ITS-LS-2924B-D-12VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 12 V
ITS-LS2924BD-12ITS-LS2924BD-12ITS-LS2924BD-12
Manufacturer Part No.
ITS-LS-2924B-D-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LS2924BD-12
Manufacturer
50 Pcs. in stock
Type
Pressure solenoid
Rated Voltage
12 V
Rated current
375 mA
Duty cycle, rel.
50 %
Duty cycle, max.
140 s
Holding force
1.1 kg
Type
  • Pressure solenoid
Dimension: Length
  • 40 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 29 mm
Length of connecting wire
  • 210 mm
weight magnet
  • 122 g
weight anchor
  • 22 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 375 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 4.5 W
Power, max.
  • 9 W
Duty cycle, rel.
  • 50 %