ITS-LS-1110-B-Z-12VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 12 V
ITS-LS1110BZ-12ITS-LS1110BZ-12ITS-LS1110BZ-12
Manufacturer Part No.
ITS-LS-1110-B-Z-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LS1110BZ-12
Manufacturer
15 Pcs. in stock
Type
Pull solenoid
Rated Voltage
12 V
Rated current
19 mA
Duty cycle, rel.
100 %
Holding force
0.12 kg
Type
  • Pull solenoid
Dimension: Length
  • 21.3 mm
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Length of connecting wire
  • 220 mm
weight magnet
  • 10 g
weight anchor
  • 2 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 19 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 1.1 W
Power, max.
  • 1.1 W
Duty cycle, rel.
  • 100 %