ITS-LS-1110-B-D-24VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 24 V
ITS-LS1110BD-24ITS-LS1110BD-24ITS-LS1110BD-24
Manufacturer Part No.
ITS-LS-1110-B-D-24VDC
Schukat Part No.
ITS-LS1110BD-24
Manufacturer
18 Pcs. in stock
Type
Pressure solenoid
Rated Voltage
24 V
Rated current
46 mA
Duty cycle, rel.
10 %
Duty cycle, max.
2 s
Holding force
0.12 kg
Type
  • Pressure solenoid
Dimension: Length
  • 21.3 mm
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Length of connecting wire
  • 220 mm
weight magnet
  • 10 g
weight anchor
  • 2 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 46 mA
Rated Voltage
  • 24 V
Rated power
  • 1.1 W
Power, max.
  • 11 W
Duty cycle, rel.
  • 10 %