ITS-LS-1110-B-D-12VDC
Electromagnet Frame magnet with stranded wire 12 V
ITS-LS1110BD-12ITS-LS1110BD-12ITS-LS1110BD-12
Manufacturer Part No.
ITS-LS-1110-B-D-12VDC
Schukat Part No.
ITS-LS1110BD-12
Manufacturer
22 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Pressure solenoid
Series
ITS-LS
Housing
Frame magnet with stranded wire
Rated Voltage
12 V
Rated current
19 mA
Duty cycle, rel.
50 %
Duty cycle, max.
50 s
Holding force
0.12 kg
Manufacturer
  • Red Magnetics
Type
  • Pressure solenoid
Series
  • ITS-LS
Product group
  • E4357
Housing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 21.3 mm
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Length of connecting wire
  • 220 mm
weight magnet
  • 10 g
weight anchor
  • 2 g
Mechanical features
Thread
  • M3
Technical Features
Rated current
  • 19 mA
Rated Voltage
  • 12 V
Rated power
  • 1.1 W
Power, max.
  • 2.2 W
Duty cycle, rel.
  • 50 %