IO3102.4576M5.0IA
Red Frequency Quartz oscillator IO 31 CMOS 2,4576MHz 20,4mm x 12,9mm x 5,3mm
IO31TH2.4576IO31TH2.4576
Manufacturer Part No.
IO3102.4576M5.0IA
Schukat Part No.
IO31TH2.4576
Frequency
2,4576 MHz
Dimension: Length
  • 20.4 mm
Dimension: Width
  • 12.9 mm
Dimension: Height
  • 5.3 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 2,4576 MHz
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 60 mA
Ageing, max.
  • ±5 ppm