IO31011.05920M5.0IA
Red Frequency Quartz oscillator IO 31 CMOS 11,0592MHz 20,4mm x 12,9mm x 5,3mm
IO31TH11.0592IO31TH11.0592
Manufacturer Part No.
IO31011.05920M5.0IA
Schukat Part No.
IO31TH11.0592
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 500 or multiple of 500)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Quartz oscillator
Series
IO 31
Frequency
11,0592 MHz
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IO 31
Product group
  • D9537
Type
  • Quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS
Dimension: Length
  • 20.4 mm
Dimension: Width
  • 12.9 mm
Dimension: Height
  • 5.3 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • 0 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 11,0592 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -100 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 60 mA
Ageing, max.
  • ±5 ppm