IO2107.3728M05.0EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 21 CMOS/TTL 7,3728MHz 7,2mm x 5,2mm x 1,4mm
IO21SMD7.3728IO21SMD7.3728
Manufacturer Part No.
IO2107.3728M05.0EB
Schukat Part No.
IO21SMD7.3728
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
IO 21
Frequency
7,3728 MHz
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IO 21
Product group
  • D9552
Type
  • SMD quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS/TTL
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 5.2 mm
Dimension: Height
  • 1.4 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
    - Tristate
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 7,3728 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -50 ppm
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 10 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 40 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 60 %