IO19008.000M03.3EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 19 CMOS/TTL 8MHz 7,2mm x 5,2mm x 1,4mm
IO19SMD8.0IO19SMD8.0
Manufacturer Part No.
IO19008.000M03.3EB
Schukat Part No.
IO19SMD8.0
Frequency
8 MHz
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 5.2 mm
Dimension: Height
  • 1.4 mm
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 8 MHz
Frequency Value
  • 8
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 8 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 40 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 60 %