IO16011.0592M05.0EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 16 CMOS/TTL 11,0592MHz 5,2mm x 3,4mm x 1,2mm
IO16SMD11.0592IO16SMD11.0592
Manufacturer Part No.
IO16011.0592M05.0EB
Schukat Part No.
IO16SMD11.0592
Manufacturer
645 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
IO 16
Frequency
11,0592 MHz
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IO 16
Product group
  • D9547
Type
  • SMD quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS/TTL
Dimension: Length
  • 5.2 mm
Dimension: Width
  • 3.4 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
    - Tristate
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 11,0592 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -50 ppm
Operating voltage (V)
  • 5 V
Power consumption
  • 15 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 40 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 60 %