IO14011.0592M03.3EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 14 CMOS 11,0592MHz 5,2mm x 3,4mm x 1,2mm
IO14M11.0592IO14M11.0592
Manufacturer Part No.
IO14011.0592M03.3EB
Schukat Part No.
IO14M11.0592
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
Frequency
11,0592 MHz
Dimension: Length
  • 5.2 mm
Dimension: Width
  • 3.4 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 11,0592 MHz
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 8 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 40 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 60 %