IO140100.000M03.3EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 14 CMOS 100MHz 5,2mm x 3,4mm x 1,2mm
IO14M100.0IO14M100.0
Manufacturer Part No.
IO140100.000M03.3EB
Schukat Part No.
IO14M100.0
Manufacturer
945 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
IO 14
Frequency
100 MHz
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IO 14
Product group
  • D9542
Type
  • SMD quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS
Dimension: Length
  • 5.2 mm
Dimension: Width
  • 3.4 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
    - Tristate
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 100 MHz
Frequency Value
  • 100
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -50 ppm
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 30 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 40 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 60 %