IO12018.432M03.3EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 12 CMOS 18,432MHz 3,4mm x 2,7mm x 1,2mm
IO12M18.432IO12M18.432
Manufacturer Part No.
IO12018.432M03.3EB
Schukat Part No.
IO12M18.432
Frequency
18,432 MHz
Dimension: Length
  • 3.4 mm
Dimension: Width
  • 2.7 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 18,432 MHz
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 8 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %