IO120100.000M03.3EB
Red Frequency SMD quartz oscillator IO 12 CMOS 100MHz 3,4mm x 2,7mm x 1,2mm
IO12M100.0IO12M100.0
Manufacturer Part No.
IO120100.000M03.3EB
Schukat Part No.
IO12M100.0
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
IO 12
Frequency
100 MHz
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IO 12
Product group
  • D9541
Type
  • SMD quartz oscillator
Output Signal
  • CMOS
Dimension: Length
  • 3.4 mm
Dimension: Width
  • 2.7 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Features
  • - Consisting of piezoelectric resonator and oscillator circuit
    - Tristate
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 100 MHz
Frequency Value
  • 100
Frequency Unit
  • MHz
Frequency stability, min.
  • -50 ppm
Operating voltage (V)
  • 3.3 V
Power consumption
  • 40 mA
Ageing, max.
  • ±3 ppm
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %