IC9032.768K12.5CH1E
Red Frequency IC 9 32,768kHz ±20ppm 8,2mm x 3,8mm x 2,5mm 12,5pF
IC9K32.768IC9K32.768
Manufacturer Part No.
IC9032.768K12.5CH1E
Schukat Part No.
IC9K32.768
Manufacturer
610 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
IC 9
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
12.5 pF
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IC 9
Product group
  • D9033
Type
  • SMD watch crystal
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 8.2 mm
Dimension: Width
  • 3.8 mm
Dimension: Height
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 32,768 kHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • kHz
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Shunt capacity, max.
  • 2 pF
Load capacity
  • 12.5 pF