IC27040.000K12.5BH1C
Red Frequency IC 27 40kHz ±15ppm 6,2mm x 2mm x 12,5pF
IC27TH40.0IC27TH40.0
Manufacturer Part No.
IC27040.000K12.5BH1C
Schukat Part No.
IC27TH40.0
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
Series
IC 27
Frequency tolerance
±15 ppm
Load capacity
12.5 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
1 µW
Series
  • IC 27
Product group
  • D9015
Dimension: Length
  • 6.2 mm
Dimension: Width
  • 2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 40 kHz
Frequency Value
  • 40
Frequency Unit
  • kHz
Frequency tolerance
  • ±15 ppm
Temperature coefficient, max.
  • -0.042 ppm/°C²
max. Equivalent Series Resistance
  • 50 kOhm
Shunt capacity, max.
  • 1.25 pF
Load capacity
  • 12.5 pF
Load, max.
  • 1 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr