IC26032.768K12.5AH1C
Red Frequency IC 26 32,768kHz ±10ppm 8,3mm x 3mm x 12,5pF
IC26TH32.768IC26TH32.768
Manufacturer Part No.
IC26032.768K12.5AH1C
Schukat Part No.
IC26TH32.768
Manufacturer
1.450 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Series
IC 26
Frequency tolerance
±10 ppm
Load capacity
12.5 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
1 µW
Series
  • IC 26
Product group
  • D9015
Dimension: Length
  • 8.3 mm
Dimension: Width
  • 3 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 32,768 kHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • kHz
Frequency tolerance
  • ±10 ppm
Temperature coefficient, max.
  • -0.042 ppm/°C²
max. Equivalent Series Resistance
  • 50 kOhm
Shunt capacity, max.
  • 1.25 pF
Load capacity
  • 12.5 pF
Load, max.
  • 1 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr